Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (299złotych) już od 299zł.
Czujnik czadu- co warto wiedzieć przed zakupem ? 0
Czujnik czadu- co warto wiedzieć przed zakupem ?

Pojawia się niespodziewanie, nie widać go i nie czuć, już po kilku wdechach można stracić przytomność, a po kilku minutach życie, gdy jego stężenie jest wysokie. Tlenek węgla - cichy zabójca, potocznie zwany czadem. Zatrucie nim to silne niedotlenienie, ponieważ łącząc się z hemoglobiną, tworzy karboksyhemoglobinę. Substancja ta uniemożliwia podaż tlenu w organizmie. Początkowe objawy zatrucia nie są specyficzne, bowiem pojawia się pogorszenie samopoczucia, ból głowy, nudności oraz senność - uczucie lekkości. Osoby przebywające w miejscu zagrożenia nie są w stanie racjonalnie ocenić sytuacji, tym bardziej opuścić pomieszczenie.

By zrozumieć, jak ważny jest profesjonalny przegląd urządzeń grzewczych i odpowiednia wentylacja pomieszczeń, warto wiedzieć, jak powstaje tlenek węgla? Tlenek węgla powstaje wskutek niepełnego spalania paliw, spowodowanego zbyt małym dopływem tlenu do urządzeń grzewczych. Przyczyną tego jest niesprawna wentylacja pomieszczeń oraz niedrożne przewody kominowe. Dopilnujmy zatem, by kominiarz nie zakończył swej wizyty na samym podpisie, a fizycznie sprawdził i udrożnił przewody. Wg statystyk do najczęstszych zatruć czadem dochodzi w łazienkach, w których woda podgrzewana jest piecykiem gazowym. Jest to pomieszczenie często małe, o słabej wentylacji, a piecyk gazowy, by poprawnie działać, potrzebuje sporo tlenu.

Czujnik czadu to względnie niedrogie urządzenie, ale jego wartość jest nieoceniona. Jeśli chcemy być pewni, że nasza rodzina jest bezpieczna, zakupmy urządzenie. Detektor czadu jest prosty w instalacji i występuje jako autonomiczne urządzenie, bądź jako część całego systemu alarmowego. Na rynku jest wiele dostępnych urządzeń. W tym gąszczu marek warto wiedzieć, na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim urządzenie powinno być certyfikowane przez niezależne podmioty badawcze, sama dobrowolna deklaracja producenta to jednak za mało. Wybieraj czujniki posiadające certyfikat BSI, potwierdzający zgodność z polską normą PN-EN 50291. British Standards Institutions to niezależna jednostka badawcza. Jest uznawana za wiodącą instytucję na świecie w zakresie normalizacji i certyfikacji. Możemy być pewni, że urządzenie z jej atestem jest niezawodne (logo z symbolem serca). Drugim dokumentem informującym o bezpieczeństwie urządzenia jest "Deklaracja Zgodności CE". Jest to podstawowy certyfikat na terenie Unii Europejskiej, potwierdzający zgodność deklaracji producenta z panującymi normami i przepisami. Sama deklaracja producenta oczywiście nie wystarcza, czujnik czadu przechodzi specjalne badania. Jeśli sensor spełni ściśle określone wymogi, produkt otrzymuje znak CE i wprowadzony jest do sprzedaży. Bądźmy czujni, ponieważ nieuczciwi sprzedawcy, umieszczają na opakowaniach fałszywy znak CE. W oryginalnym znaku między literami powinien być odpowiedni odstęp.

Gdzie zamontować detektor tlenku węgla?

Najlepiej w pomieszczeniu, w którym jest urządzenie grzewcze tj. kuchnia, łazienka, pokój. Chociaż sensor czuły jest na niskie stężenie tlenku węgla, należy unikać montażu w okolicy okien, drzwi i wentylatorów. Ponieważ czad utrzymuje się dość nisko w pomieszczeniu, zaleca się instalację na wysokości od 150 do około 170 cm (na poziomie głowy). Kupując detektor czadu z odpowiednimi atestami, mamy pewność, że poradzi sobie w pomieszczeniach o większej wilgotności, czyli w kuchni oraz łazience. W przeciwnym razie jego działanie może być wadliwe. Dokonując zakupu, staniemy także przed wyborem sposobu zasilania czujnika. Możemy wybrać zasilanie sieciowe, jednak najlepiej z opcją awaryjnego zasilania baterią, w przypadku przerw w dostawie prądu. Drugą opcją jest ładowanie akumulatorowe, na baterie. W tym przypadku zadbajmy, by urządzenie miało wbudowaną funkcję informowania o wyczerpującej się baterii. Kolejną istotną rzeczą jest jego głośność. Detektor powinien być głośny, by móc zaalarmować wszystkich domowników. Standardowo poziom hałasu wynosi 85 dB. Im głośniej, tym lepiej. Zwłaszcza jeśli kupujemy jedno urządzenie na całe mieszkanie. Pamiętajmy o gwarancji i zapoznaniu się z instrukcją użytkowania. Żywotność dobrych czujników tlenku węgla wynosi od około 7 do 10 lat, a i ich koszt to wartość od kilkudziesięciu do dwustu złotych standardowo. Niektóre urządzenia posiadają funkcję autodiagnostyki, pilnującej poprawności pracy detektora. Zatem przy zakupie nie kierujmy się estetyką, a funkcjonalnością i bezpieczeństwem.

W naszej hurtowni elektrycznej posiadamy czujniki tlenku węgla firmy Orno i Zamel. Sprawdź naszą ofertę.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia 530 190 180
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl