Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (299złotych) już od 299zł.
Ogrzewanie domu prądem - koszty / opinie 1
Ogrzewanie domu prądem - koszty / opinie

Prąd elektryczny to rozwiązanie, które odznacza się największą wygodą użytkowania. Jest też najdroższe w eksploatacji. Koszt ogrzewania elektrycznego będzie zróżnicowany ze względu na lokalizację - zakład energetyczny obsługujący dany teren nalicza własną opłatę oraz taryfę, z której będziemy korzystać. Na koszt ogrzewania elektrycznego składa się zakup urządzeń oraz przygotowanie instalacji (większa moc przyłączeniowa do domu) oraz ceny paliwa, czyli w tym przypadku prądu. Jak zawsze w kwestii ogrzewania, ważną składową wpływającą na efektywność, a tym samym kształtującą koszty, jest dobra izolacja budynku. Porównanie kosztów ma charakter poglądowy i może się różnić ze względu na położenie budynku, ilość osób zamieszkujących dom, a także tryb życia (ile nas nie ma w domu). Ważne jest również zarządzanie ogrzewaniem, a najlepsze efekty osiąga się stosując sterowniki dedykowane do danej instalacji.

W przypadku ogrzewania elektrycznego mamy sytuację odwrotną niż przy innych typach instalacji, tzn. stosunkowo małe koszty inwestycyjne, a wysokie rachunki za eksploatację. Na wyborze ogrzewania elektrycznego możemy też zaoszczędzić. Po pierwsze są to urządzenia nie wymagające częstych napraw i przeglądów, a po drugie decydując się na nie na etapie budowy domu możemy zrezygnować z budowy komina. Odejdą nam też koszty związane z przyłączem gazowym czy kupnem lub dzierżawą zbiorników na paliwa ciekłe. Ogrzewanie elektryczne zajmuje też najmniej miejsca w domu - nie potrzebujemy kotłowni ani miejsca (również na działce) do składowania opału. Nie można też pominąć faktu, że ogrzewanie elektryczne zapewnia najwyższy komfort użytkowania, a za komfort zawsze płaci się więcej. Do tego dochodzi kolejny aspekt, który nabiera mocy - kwestie ekologiczne. Ogrzewanie elektryczne należy do rozwiązań przyjaznych środowisku. System elektrycznego ogrzewania ma też wyraźną przewagę nad innymi metodami jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

 

 

Ogrzewanie elektryczne najlepiej sprawdza się przy niedużych i bardzo dobrze zaizolowanych i ocieplonych domach. Jeśli chcemy cieszyć się zaletami ogrzewania elektrycznego, a zminimalizować koszty musimy postawić na nowoczesne urządzenia charakteryzujące się wysoką wydajnością cieplną.

 

Elektryczna podłogówka, piec akumulacyjny, elektryczny kocioł i terma

 

Ogrzewanie elektryczne można realizować na kilka sposobów. Decydując się na ogrzewanie elektryczne możemy wybrać grzejniki montowane tradycyjnie - na ścianie lub elektryczne maty podłogowe. Zdecydowanie najlepsze są rozwiązania akumulacyjne, dzięki którym możemy efektywnie wykorzystać energię z tańszej taryfy. Oznacza to, że w nocy, gdy prąd jest tańszy nasze urządzenie się nagrzewa, a w ciągu dnia nie potrzebuje już zasilania i może oddawać ciepło do otoczenia. Tego typu piece są droższe, ale ich eksploatacja wychodzi najtaniej

 

Ogrzewanie elektryczne, a przerwy w dostawie prądu

 

W przypadku ogrzewania elektrycznego musimy liczyć się z sytuacją, zwłaszcza gdy mieszkamy poza miastem, że może być awaria sieci i zostaniem bez ogrzewania. Najgorzej jeśli taka sytuacja będzie mieć miejsce w czasie największych mrozów. Dobrze jest zatem posiadać ogrzewania awaryjne, np. kominek (ma charakter również dekoracyjny). Co prawda awaria tradycyjnego kotła jest tak samo prawdopodobna i to w najchłodniejszym okresie roku, ale zawsze lepiej być przygotowanym. 

 

Ogrzewanie na prąd - ceny

 

Oszczędności widać na starcie. Wyposażenie kotłowni na paliwo stałe to wydatek rzędu 12 000 - 30 000 złotych, gdzie zakup grzejników na prąd lub pieca akumulacyjnego do ogrzania takiej samej powierzchni wychodzi nawet 10 razy taniej. Problem zaczyna się przy użytkowaniu. Wytworzenie 1 kWh może kosztować w granicach 0,50-0,90 zł. Ważny przy tym jest wybór taryfy - jednostrefowa lub dwustrefowa.
 

  • Taryfa jednostrefowa: G11 - przez całą dobę stawka za prąd jest taka sama
  • Taryfa dwustrefowa:  G12 - dwie stawki za prąd, czyli tańszy prąd nocą i w godzinach popołudniowych 13.00 – 15.00 (G12a), a droższy w dzień. Taka taryfa pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd przy urządzeniach akumulacyjnych!
  • Pamiętajmy również, że na rynku jest kilku wiodących dostawców prądu - zmieniając operatora można obniżyć koszt ogrzewania energią elektryczną.

 

Tabela: Elterm - Ceny prądu dla różnych typów budynków, które wyliczono na podstawie kalkulatora Urzędu Regulacji Energetyki dla dwóch taryf: G11 oraz G12


Przy powyższych założeniach cenowych w budynku o powierzchni od 150 do 200 m2 roczny koszt użytkowania elektrycznej instalacji grzewczej będzie wahał się w granicach 6 000 (dom dobrze zaizolowany o zapotrzebowaniu na ciepło poniżej 40 kWh na mkw) do 14 000 złotych przy standardowym budownictwie.
 

Pomimo wszystkich zalet ogrzewania elektrycznego nadal pozostaje ono najdroższe w użytkowaniu. Realne obniżenie kosztów za prąd na cele grzewcze ma szansę jedynie w przypadku domów energooszczędnych, gdzie mamy małe zapotrzebowanie na ciepło. Do tego jeśli doliczymy fakt coraz łagodniejszych zim w naszym kraju, to ogrzewanie elektryczne może stać się konkurencyjnym źródłem ciepła.

 

Prąd jest też źródłem energii w przypadku domu wyposażonego w pompę ciepła - najbardziej ekologiczne źródło ciepła. Dzięki energii elektrycznej darmowe ciepło z gruntu lub powietrza może dotrzeć do domowych odbiorników. Sprawdź więcej >> Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła

 

 

Komentarze do wpisu (1)

5 grudnia 2022

Bardzo dobre grzejniki

Infolinia 530 190 180
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl