Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (299złotych) już od 299zł.
Remont w mieszkaniu? Sprawdź jak przygotować się do remontu oraz jak po nim posprzątać! 0
Remont w mieszkaniu? Sprawdź jak przygotować się do remontu oraz jak po nim posprzątać!

Zabezpieczenie mieszkania przed remontem

Pierwszą czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić przy wykonywaniu remontu, jest odpowiednie zabezpieczenie całej części mieszkania, gdzie będziemy wykonywali pracę. Zabezpieczenie jest ważne z kilku względów. Po pierwsze dzięki odpowiedniemu usunięciu wszystkich ważnych elementów nie uszkodzimy ich np. mechanicznie podczas remontu oraz nie zostaną zabrudzone farbą lub pyłem. Drugim powodem, dla którego warto rzetelnej zaprzeczyć pomieszczenie przy remoncie, jest dużo prostsze sprzątanie po wykonaniu prac. Nie będziemy musieli wkładać tyle siły w sprzątanie, a sam proces przebiegać będzie dużo szybciej. Odpowiednie przygotowanie mieszkania do remontu to również łatwiejsze poruszanie się po nim w jego trakcie i dużo bardziej przyjazne środowisko samego remontu. Przed rozpoczęciem remontu należy również zaopatrzyć się w środki do zmywania farby czy neutralizacji wycieków, jeśli istnieje takie zagrożenie. W razie nieprzewidzianych sytuacji opanujemy je dużo szybciej, a straty będą mniejsze lub nie będzie ich w ogóle.

Pierwszym krokiem przy zabezpieczeniu remontowanego pomieszczenia jest wyniesienie i usunięcie wszystkich zbędnych przedmiotów, mebli, akcesoriów itp. Te elementy, które możemy zdemontować i wynieść należy po prostu usunąć. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie więcej miejsca oraz mniej powierzchni do zabezpieczenia. Samo poruszanie się po takim pomieszczeniu będzie też łatwiejsze, a my nie będziemy musieli uważać na zbyt wiele przedmiotów. Elementy, które muszą pozostać takie jak ciężkie meble, okna, kominki itp. powinny być bardzo dobrze zabezpieczone. Cały proces powinniśmy rozpocząć od oklejania folią podłóg. Warto w tym celu wybierać grubsze folie, które ochronią również podłogę przed upadkiem ciężkich rzeczy oraz nie przedzierają się tak łatwo. Jeśli prace remontowe mają być zaawansowane, warto użyć 2 warstw wolfii, a pomiędzy nie umieścić np. rozłożone kartony. W ten sam sposób — oklejając folią, należy zabezpieczyć grzejniki, karnisze, drzwi i wszystkie elementy, które nie będą poddawane przeróbkom. Jeśli w pomieszczeniach muszą zostać sprzęty lub meble, warto używać do ich dodatkowego zabezpieczenia folii bąbelkowej, kocy czy grubego papieru pakowego i kartonów.

Bardzo przydatną poradą jest ta, aby stworzyć “śluzę”, czyli pomieszczenie przejściowe z części remontowanej domu do części czystej. W tym miejscu możemy się przebierać lub wstępnie oczyszczać. Dzięki temu nie naniesiemy wiele brudu i pyłu bezpośrednio z remontowanych pomieszczeń np. do łazienki czy kuchni.

Porada: Przed rozpoczęciem remontu należy pozbyć się wszystkich łatwopalnych i niebezpiecznych substancji, pozostawiając jedynie te, które są niezbędne do przeprowadzenia remontu. Środki te należy trzymać zabezpieczone i niezgrupowane w jednym miejscu narażonym np. na zapalenie się.

Sprzątanie mieszkania po remoncie

Jeśli remont dobiegnie już końca, przed nami zostaje jeden z trudniejszych elementów wszystkich prac — sprzątanie. Choć nie jest to ulubiona czynność, sprzątanie po remoncie może dodatkowo spowodować uszkodzenia wyremontowanych powierzchni czy przysporzyć wielu problemów. Pierwszym krokiem podczas sprzątania po remoncie jest wyniesienie wszystkich narzędzi, resztek materiałów oraz stałych zabrudzeń itp. Jeśli usuniemy wszystkie zbędne elementy, możemy przystąpić do właściwego oczyszczania pomieszczenia. Na samym początku należy odkurzaczem usunąć drobne cząstki brudu, piasek oraz pył. Pierwszą warstwę folii warto przeczyścić wilgotnymi ściereczkami. Jeśli jest to jedyna warstwa, należy odczekać kilka godzin, wietrząc pomieszczenia lub wydmuchując przy pomocy dmuchawy resztki pyłu z pomieszczenia. Jeśli zabezpieczyliśmy remontowane powierzchnie dwoma warstwami folii, czynność sprzątania należy powtórzyć, a gdy zostanie już tylko jedna warstwa wywietrzyć mieszkanie i poczekać minimum kilka godzin. Dzięki wietrzeniu osad i kurz, którego nie usunęliśmy, zniknie sam.

Po zerwaniu ostatniej warstwy folii ważne jest dokładne sprawdzenie powierzchni. Koniecznie należy usunąć wszystkie zabrudzenia np. piasek, który ew. przedostał się pod tą warstwę, aby nie rysował powierzchni. Gdy jesteśmy pewni, że w pomieszczeniu nie ma już stałego brudu, należy oczyścić powierzchnie wilgotnymi ściereczkami — od góry do dołu, aby drobny brud nie spadał z wyższych partii na wyczyszczone już np. panele. Do czyszczenia pomieszczeń po remoncie warto używać sprawdzonych oraz dobrych jakościowo środków czystości. Warto zakupić je również wcześniej tak, aby po samym momencie skupić się na wyczyszczeniu pomieszczenia. Możemy zrobić to np. internetowo i zaoszczędzić w ten sposób wiele czasu. Kupując środki czystości, należy również dokładnie zapoznać się z etykietą. Musimy porównać czy środki czystości są przeznaczone do sprzątania nowych powierzchni. To ważna czynność, gdyż nawet te sprawdzone mogą okazać się nieodpowiednie do nowych paneli czy kafelek. Po remoncie należy również myć okna. Nawet jeśli były one klejone folią, mógł zebrać się na nich kurz i pył.

Jednym z ciekawszych i najwygodniejszych rozwiązań, które możemy zastosować, jest zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej. Jeśli posiadamy jeszcze pewne środki, a nie chcemy samodzielnie czyścić pokoju lub mieszkania po remoncie, warto zdecydować na taki krok. Firmy sprzątające zatrudniają osoby, które mają doświadczenie w tego typu pracach. Samo sprzątanie będzie dokładne, szybkie i odpowiednio przeprowadzone. Opcję tą warto wybrać, jeśli remontowaliśmy powierzchnię o dużych wartościach i boimy się np. o uszkodzenie nowych paneli itp.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia 530 190 180
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl